İçeriğe geç
Bilgi Bankası Ağız Gargaraları Hakkında

Ağız Gargaraları Hakkında

Peridontal hastalık ve çürük riskini belirlemek için tükürükteki ile bakterilerin analizi gerekebilir. Mikroskobik ve DNA analizi ile bu bakterinin türü tespit edilerek doğru antibiyotik seçimi ve dozu ayarlanabilir.

Koruyucu tedavide doğru teşhis çok önem taşımaktadır. Çürüğe ve dişeti hastalıklarına neden olan bakteri türü farklıdır.

Mekanik temizlik, fırçalama ve diş ipi kullanma ile bu bakteriler ağızdan uzaklaştırılır. Ağız gargaraları ile uygulanan kemoterapi ise ortamdan kaldırmak istediğimiz özel bakterilere karşı etkilidir. Dişeti hastalığına ya da çürüğe karşı etkili olan bakterileri ortamdan uzaklaştıracak ağız gargaraları da farklıdırlar.

Bu gargaralar, fırçalama ve diş ipi kullanımından sonra her gün ve günde iki kez uygulanmalıdırlar. Çürükler için etkili olan ağız gargaraları Flourid içerenlerdir. ( Act ya da Flourigard gibi ).Genelde 18 yaş altı guruba ve çok fazla çürük görülme ihtimali olan erişkinlere uygulanırlar.

Dişeti hastalıklarında bakterileri azalttığı bilimsel olarak ispatlanmış iki çeşit ağız gargarası mevcuttur. Bunlar Listerine ve Peridex’tir.

Peridex daha etkili ve daha pahalı bir ağız gargarası olmakla beraber dişlerde ancak diş hekimi tarafından temizlenerek uzaklaştırılabilen bir boyamaya sebep verir.