İçeriğe geç

Estetik Diş Hekimliği

105A8435 (1)
KLİNİKLERİMİZ

Estetik Diş Hekimliği

Kozmetik dişhekimliği aşınmış, kırılmış ya da kaybolmuş dişlerin diş renginde dolgu ya da porselenlerle tedavisiyle uğraşır. Diş beyazlatma ve laminate uygulaması ile sarı/gri dişleri beyazlattığı gibi, kötü görünen gümüş dolguları değiştirir.

Kozmetik dişhekimliğinin kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Diş renginde dolgu malzemesi olarak kullanılan, bu dolgunun dişe tutunmasını sağlayan ve dişi asitleyerek pürüzlendiren, tutuculuğu ve hassasiyeti önleyen düzinelerce farklı marka mevcuttur. En iyi markalar, tedavi sonrası ağrı ve hassasiyeti azalttığını, renk dengesini uzun süre koruduğunu, ve tekrar çürük oluşumunu önlediğini iddia ederler.

Bu markalar hem daha pahalıdır hem de uygulaması daha uzun sürerler. Günümüzde artık gümüş dolgular nadiren kullanılmakla beraber, tekrar çürük oluşmuş eski dolgularda tedavi süresince eski dolgunun altında tekrar çürük başlamış olacağı unutulamamalıdır ve eski dolguya yama yaparak tedaviden kaçınılmalıdır.

Kozmetik kaplamalar metal göstermezler. Bazı kaplamaların ısırma ve iç yüzeylerinde metalle karşılanabilir. Her bir diş hekimi birbirinden farklı yetenek gösterdiği gibi her diş laboratuvarı da farklı yetenekte olabilir. En iyi laboratuarlarda yapılan kaplamaların dişe uyumu ve işçiliği çok iyidir hatta bazen tedavinin son aşamasında dişin rengi ve karakteristiğini daha iyi belirlemek için laboratuvar teknisyeni de klinikte hazır olarak bulunabilir. Bu mümkün değilse hekim tarafından çekilen fotoğraflar laboratuara yollanır.

Diş hekiminizin dişleri hazırlaması ve ölçü alması da önem taşımaktadır. Ölçü işleminde 0.0001 mm lik bir hata payı bile kabul edilemez. Dişeti ile ilgili problem oluşmaması için kaplamaların dişeti ile uyumu mükemmel olmalıdır. Kullanılan ölçü markası da ölçünün doğruluğu konusunda bir fikir oluşturabilir.

Bütün bu faktörler, uzun süreli ve kabul edilebilir kozmetik dişhekimliğinin sınırlarını oluşturmaktadır.

105A2658 (1)