İçeriğe geç
Bilgi Bankası Bir Günde Protez Diş

Bir Günde Protez Diş

Protez Diş Nedir ?

Bir veya birden fazla dişin kaybı durumunda oluşan boşlukları doldurmak için, komşu dişlerden destek alınması esasına dayanan bir tedavi şeklidir. Aynı zamanda bu tedavi esnasında görünüm ve şekil itibariyle yapılacak olan düzenlemeler için uygun olan fikirlerinizi doktorunuzla paylaşarak tedaviyi tamamlayabilirsiniz.

Protez diş için ne kadar zaman ayırmam gerekiyor ?

Geçtiğimiz yıllar içerisinde bu tür bir işlem için 3 aşamalı bir yol izleniyordu. 1. aşamada yapılan tespit ile eğer gerekiyorsa ağız sağlığı ile ilgili tedaviler yapılıyor sonrasında geçilen 2. maddede hazırlanacak protez dişin veya protez dişlerin genel çene profiline uygun olması için çalışma yapılıyordu ve hasta 3. maddede ki uygulama sürecine kadar haftalar sürebilecek bir zaman aralığında beklemek zorunda kalıyordu. 

Ayrıca uygulama aşamasındaysa uyumsuzluk problemleri ile karşılaşma olasılığı yüzünden bu süreler daha da uzayabiliyordu.

Ülkemizde halen 3 ile 7 gün arasında uygulanabilen protez diş tedavisi, polikliniğimizde 1 günde tamamlanabilmektedir.

Peki bunu nasıl başarıyoruz ?

Polikliniğimiz, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin getirdiği avantaj sayesinde sahip olduğu CEREC teknolojisini kullanarak protez diş tedavisini saatler süren bir çalışmayla gerçekleştiriyor. Tedavi aşamaları aynı olsada buradaki en büyük avantajımız protez tasarımını ve üretimini bu yöntem sayesinde hızlı bir şekilde gerçekleştirmemiz.

Yurt dışından gelsem tedavi yine kısa sürecek mi ?

Evet, ister yurt içinde ister yurt dışında olun protez diş tedavi süreci çok özel durumlar olmadığı sürece bu kadardır. Ancak yurt dışından gelecek hastalarımıza gerekli koordinasyonun sağlanması için mutlaka bu konuda hizmet veren departmanımız ile görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

İstanbul dışından geleceğim, yanımda getirmem gereken herhangi birşey varmı ?

Tedavi süreci için gereken röntgen veya cerrahi operasyon engeli oluşturan durumlara dair raporlar dışında yanınızda tedavi ile ilgili herhangi  birşey getirmenize gerek yok. Eğer röntgen veya tomografi gibi dökümanlara sahip değilseniz kliniğimiz bu hizmeti de zaten vermektedir. İşte 1 günlük protez diş tedavisinin kısa hikayesi :

Protez dişlerin bakımı nasıl olmalı ?

Bazı hastalar, protez diş yaptırdıktan sonra ağız bakımının gerekmediği düşüncesine sahip olsa da aslında protezlerde normal bir diş gibi bakıma ihtiyaç duyar. Hatta belirli aralıklarla doktorunuz tarafından bakımları yapılmalıdır.

Tedavi sırasında / sonrasında acı veya ağrı oluyor mu ? 

Genel olarak bu tür şikayetlerle karşılaşmıyoruz. Fakat bazı durumlarda hastalarımızın protez öncesi tedavilerinde gereken büyük operasyonlar sonucunda ortaya çıkabilecek komplikasyonları da gözardı etmiyoruz. Özet olarak bu tip durumlarla sık sık karşılaşmıyoruz.

Dişçi fobisi olanlar için çözümünüz var mı ?

Evet, bu tür korkuları olan hastalarımız için sedasyon yöntemi kullanıyoruz. Ancak daha önemlisi alanında uzman olan doktorlarımıza bu konuda güvenebilirsiniz.Sedasyon ile ilgili detaylı bilgi almak burayı, hastalarımızın polikliniğimiz hakkında düşüncelerini öğrenmek için burayı tıklayın.

Polikliniğimiz hem teknolojik hemde hizmet hususlarında kendi alanında geçerli yetkinlik belge ve sertifikalarına sahiptir.